Zakaz prowadzenia pojazdów – czy można go skrócić?
Przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji mogą być zagrożone wymierzeniem przez sąd pewnego środka karnego. Jest nim zakaz prowadzenia pojazdów na określony czas.
W dobie wzmożonego ruchu samochodowego, kiedy pojazd ten służy załatwieniu podstawowych potrzeb życiowych, niemożność posługiwania się nim może okazać się nader dotkliwa. Natomiast złamanie nałożonego zakazu groi poważnymi konsekwencjami w postaci kolejnego wyroku skazującego (art. 244 Kodeksu karnego).
Co w sytuacji, kiedy potrzeba zasiądnięcia za kółkiem jest wyjątkowo mocna? Czy zakaz może ulec skróceniu? Jest to zagadnienie, z którym często mam do czynienia w swojej kancelarii adwokackiej i praktyce adwokata w Gorzowie Wielkopolskim.
Przepisy przewidują możliwość złagodzenia rygoru związanego z zakazem prowadzenia pojazdów. Jednak pamiętać należy, że w istocie mamy do czynienia nie z dosłownym skróceniem zakazu, tylko ze zmianą sposobu jego wykonywania.
Przepis art. 182a § 1 Kodeksu karnego wykonawego stanowi, że jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego na podstawie art. 42 § 3 lub 4 Kodeksu karnego (dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów) przez okres co najmniej 10 lat, sąd może orzec o dalszym wykonywaniu tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, o której mowa w art. 2 pkt. 84 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, jeżeli postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.
Innymi słowy, skazana osoba do kierowania pojazdami (po spełnieniu innych warunków), z tym że mogą to być tylko pojazdy wyposażone w blokadę alkoholową.
Aby móc się ubiegać o skrócenie zakazu w tej formie, zgodnie z przytaczanym już powyżej przepisem „postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie
wykonywania środka karnego uzasadniać muszą przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji”. Innymi słowy, trzeba wykazać, że przesłanki uzasadniające dotychczas stosowanie zakazu prowadzenia pojazdów, już nie istnieją. Np. jeżeli skazany miał problem z nadużywaniem alkoholu – legitymuje się zaświadczeniem o odbyciu terapii odwykowej. Oczywistym jest, iż skazany nie może być karany innym wyrokiem, wydanym przeciwko niemu po orzeczeniu środka karnego.
Wniosek, który składa się do właściwego sądu, jest zwolniony od opłat.
W przypadku zainteresowania uzyskaniem pomocy w złożeniu powyższego wniosku, zapraszam do kontaktu z moją kancelarią adwokacką.