Sprawy rodzinne – alimenty
Jednym z najczęstszych zagadnień, dotyczących prowadzonych przeze mnie – w mojej kancelarii adwokackiej w Gorzowie Wielkopolskim- spraw z zakresu prawa rodzinnego, są sprawy o alimenty.
Czym są alimenty? Kto ma do nich prawo? Kto może być zobowiązany do płacenia alimentów? W jakiej wysokości alimenty może uzyskać uprawniona osoba?
W skrócie – alimenty są to regularne świadczenia, najczęściej na rzecz członków rodziny, polegające na dostarczaniu środków utrzymania, ale również – środków wychowania.
Do uiszczania alimentów zobowiązane są bądź mogą zostać m.in. następujące osoby: małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkłądu pożycia i który znajduje się w niedostatku; małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia małżeńśkiego – gdy rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, krewi w linii prostej oraz rodzeństwo (obciążając zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem); rodzice – względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie (chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania).
Wysokość obowiązku alimenatcyjnego jest wypadkową dwóch kwestii – usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Stąd też, wysokie możliwości zarobkowe zobowiązanego nie oznaczają automatycznie wysokich alimentów na rzecz uprawnionego.
Co istotne, alimenty nie muszą przyjmować wyłącznie formy pieniężnej. Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie albo wobec osoby niepełnosprawnej może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego.
Z uwagi na swoje doświadczenie jako adwokat, prowadzący liczne sprawy o alimenty w swojej kancelarii adwokackiej, zapraszam do kontaktu w celu uzyskania profesjonalnej pomocy w tym temacie.