Rozwód – ile kosztuje jakie może zapaść rozstrzygnięcie?
Prowadząc kancelarię adwokacką w Gorzowie Wielkopolskim, bardzo często przyjmuję sprawy rodzinne, w tym zwłaszcza – o rozwód. Najczęściej poruszanymi przez moich klientów zagadnieniami dotyczącymi rozwodu są kwestie związane z kosztami postępowania, możliwymi żądaniami i tym, ile trwa postępowanie o rozwód. Problemy te są uniwersalne dla wszystkich osób, które myślą o rozwodzie – niezależnie, czy udają się do prawnika w Gorzowie Wielkopolskim, czy jakimkolwiek innym mieście.
Przede wszystkim, podejmując decyzję o ostatecznym, formalnym zakończeniu związku małżeńskiego, należy liczyć się z koniecznością uiszczenia opłaty sądowej od pozwu w kwocie 600 złotych. W szczególnych przypadkach można ubiegać się o zwolnienie z obowiązku zapłaty w/w kwoty, jednakże wymaga to złożenia odpowiedniego wniosku, popartego wypełnieniem oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania, słowem: wykazania, iż nie jest się w stanie ponieść tej opłaty bez poważnego uszczerbku ekonomicznego.
Jednym ze składników orzeczenia Sądu w sprawie o rozwód, jest rozstrzygnięcie, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia (chyba że, jak wskazano wyżej, na zgodny wniosek stron małżeństwo ma być rozwiązane bez orzekania o winie).
Orzeczenie o winie w rozkładzie pożycia może rodzić doniosłe skutki ekonomiczne dla obydwojga małżonków – ten bowiem z nich, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku (czyli – nie może zaspokoić swoich podstawowych potrzeb), może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.
Nadto zaś, jak stanowi art. 60 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.
Widoczne jest zatem, że w przypadku gdy wyrok rozwodowy rozstrzyga o tym, że jeden z małżonków jest wyłącznie winien rozkładu pożycia, przesłanką umożliwiającą zasądzenie alimentów na rzecz małżonka niewinnego, jest samo tylko pogorszenie sytuacji materialnej (w porównaniu do tej, która była udziałem stron w czasie trwania małżeństwa), niekoniecznie zaś – realny niedostatek.
Co również istotne, w sprawach o rozwód – w przypadku, gdy zostają orzeczone alimenty na rzecz małżonka, strona zobowiązana do ich uiszczania zostaje również obciążona dodatkowymi kosztami – tj. opłatą stosunkową od zasądzonego roszczenia, a w razie nakazania eksmisji jednego z małżonków albo podziału wspólnego majątku pobiera się także opłatę w wysokości przewidzianej od pozwu lub wniosku w takiej sprawie.
Każde postępowanie rozwodowe charakteryzuje się specyficznym dla swoich warunków, przebiegiem i jest zależne od wielu czynników. W przypadku, gdyby procedura rozwodowa okazała się dla Państwa bardziej skomplikowana, niż może się wydać na pierwszy rzut oka, zapraszam do kontaktu w celu zasięgnięcia profesjonalnej porady w mojej kancelarii adwokackiej w Gorzowie Wielkopolskim.
Na treść wyroku rozwodowego w istotny sposób wpływa również to, jakie rodzaje powiązań występują między małżonkami oraz to, czy są oni skłonni do powzięcia kompromisu w celu w miarę zgodnego zakończenia małżeństwa. W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga m. in. także o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z tym dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka, czy o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków.
Jeżeli małżeństwo na zgodny wniosek stron jest rozwiązywane bez orzekania o winie w rozkładzie pożycia, połowa z kwoty 600 zł jest zwracana stronie, składającej pozew o rozwód.