Odszkodowanie dla pokrzywdzonego przestępstwem
Odszkodowanie dla pokrzywdzonego przestępstwem w postępowaniu karnym.
PrzeczytajPrzestępstwo niealimentacji
Nieuiszczanie należności alimentacyjnych prócz tego, że naraża dłużnika na szereg konsekwencji związanych z postępowaniem egzekucyjnym, to może także rodzić odpowiedzialność karną. Przestępstwo alimentacji jest częstym czynem zabronionym, z którym mam styczność w mojej praktyce adwokackiej w Gorzowie Wielkopolskim – i nie tylko.
Jak stanowi art. 209 § 1 Kodeksu karnego, kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową, jeżeli łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Z powyższego wynika zatem, iż wystarczy już trzymiesięczna zaległość alimentacyjna, aby stworzyć wierzycielowi możliwość skutecznego złożenia zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przedstępstwa przeciwko dłużnikowi.
Ostrzejsza odpowiedzialność przewidziana jest w § 1a tego samego artykułu – jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 naraża osobę uprawnioną na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Od bycia podmiotem postępowania karnego można jednak „uwolnić się” poprzez zapłacenie, nie później niż przed upływem 30 dni od dnia pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego, całości zaległych alimentów.
Przy orzekaniu w sprawach o niealimentację sąd bierze pod rozwagę szereg okoliczności, w tym m. in okres trwania zaniechania obowiązki, sposób i okoliczności popełnienia czynu (np. trudności w podjęciu pracy zarobkowej, częściowe chociaż regulowanie rat alimentacyjnych), czy też motywację oskarżonego (np. to, czy oskarżony poczuwa się w obowiązku do regulowania należności alimentacyjnych pomimo trudnej sytuacji materialnej). Kryteria te pozwalają na dokonanie oceny społecznej szkodliwości czynu, a co za tym idzie – adekwatnej kary, bądź też podjęcie decyzji o warunkowym umorzeniu postępowania karnego.
Posiadanie narkotyków – co mi grozi?
Niedawno ogólnopolskie media zostały zelektryzowane informacją, iż popularny raper został „przyłapany” przez policję z niedużą ilością narkotyku – zielem konopii innych niż włókniste, czyli marihuaną. W materiałach roiło się od informacji o zagrożeniu wysoką karą, podawano iż młodzieńcowi grozi kara pozbawienia wolności.
Co zatem faktycznie grozi osobie posiadającej narkotyki? W mojej kancelarii adwokackiej w Gorzowie Wielkopolskim bardzo często mam do czynienia ze stanem faktycznym, w którym (najczęściej) przy młodej osobie zostają ujawnione narkotyki w niewielkiej ilości.
Zgodnie z przepisami karnymi ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat trzech.
Jednocześnie jednak ustawodawca wyróżnił zagrożony grzywną, ograniczeniem wolności bądź pozbawieniem wolności do roku wypadek mniejszej wagi – czyli sytuację, w której okoliczności popełnienia przestępstwa charakteryzują się przewagą elementów łagodzących, sprawiających, że czyn nie przybiera zwyczajnej postaci, lecz zasługuje na znacznie łagodniejsze potraktowanie.
Co więcej, jeśli ilość posiadanych środków jest nieznaczna, przeznaczona na własny użytek sprawcy, postępowanie można umorzyć, jeżeli orzeczenie wobec sprawcy kary byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu, a także stopień jego społecznej szkodliwości.
Skuteczny obrońca w sprawach karnych z pewnością będzie w stanie wskazać, czy wobec danego sprawcy można zastosować któryś z powyższych, łagodniejszych wariantów kary.
Przeczytaj
Odszkodowanie za niewątpliwie niesłuszne tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie
W pojęciu społecznym zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec podejrzanego często jest równoznaczne z przesądzeniem o jego sprawstwie w zakresie zarzucanego mu czynu.
Co jednak, kiedy okaże się, że do aresztowania doszło przez pomyłkę czy niedopatrzenie organów ścigania, jednym słowem – niesłusznie? Moja działalność adwokacka napotykała i frozwiązywała również takie przypadki.
Zgodnie z treścią art. 552 § 4 Kodeksu postępowania karnego, osobie niewątpliwie niesłusznie tymczasowo aresztowanej lub zatrzymanej przysługuje prawo do odszkodowania i zadośćuczynienia od Skarbu Państwa.
W postępowaniu należy wykazać nie tylko, że zastosowanie aresztu bądź zatrzymanie było niewątpliwie niesłuszne, ale również – że dochodzona kwota jest adekwatna do poniesionego uszczerbku w majątku lub krzywdy, doznanej na skutek powyższych działań organów ścigania.
Warunkowe zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności
Nie wszystkie przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności, a także – nie każdą karę pozbawienia wolności można „zawiesić”. Kiedy zatem jest to możliwe? Ponieważ w swojej kancelarii adwokackiej prowadzę dużo spraw karnych, toteż często spotykam się z wyżej wymienioną problematyką.
Warto przeczytać Jak uzasadnić pozew o alimenty?
Jak wskazuje Kodeks karny, sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary pozbawienia wolności orzeczonej w wymiarze nieprzekraczającym roku, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa nie był skazany na karę pozbawienia wolności i jest to wystarczające dla osiągnięcia wobec niego celów kary, a w szczególności zapobieżenia powrotowi do przestępstwa.
Kiedy zakład karny,a kiedy dozorów?
Słowem – jeśli popełniony czyn ma charakter jednostkowy i stanowi swoisty „wypadek przy pracy”, to sąd może stwierdzić, iż zasadniejsze niż skazywanie oskarżonego na pobyt w zakładzie karnym będzie ofiarowanie mu szansy na powrót do życia zgodnie z obowiązującymi normami w warunkach wolnościowych. Brane pod uwagę przy orzekaniu w takich wypadkach są – postawa sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste, dotychczasowy sposób życia oraz zachowanie się po popełnieniu przestępstwa.
Wyrok w zawieszeniu, kiedy się stosuje?
Wykonanie kary a okres próby?
Może cię zainteresować Kamery a naruszenie dóbr osobistych sąsiada
Jeśli masz problem związany z prawem karnym, zapraszam do mojej kancelarii adwokackiej w Gorzowie Wielkopolskim w celu uzyskania pomocy prawnej.
Kara pozbawienia wolności – czy można ją odbyć poza zakładem karnym?
Stało się. Dostałeś/dostałaś wyrok, skazujący Cię na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.
Co to oznacza? Kiedy masz się stawić w zakładzie karnym? Czy nie ma już żadnej możliwości, aby przynajmniej odsunąć w czasie moment, w którym stawiennictwo w zakładzie jest już konieczne?
Wezwanie do stawiennictwa w zakładzie karnym zostanie Ci doręczone w formie pisma z właściwego sądu. Pismo zawierać będzie termin, w którym masz pojawić się w wyznaczonym zakładzie, a nadto pouczenie o skutkach niestawiennictwa. Niemniej jednak, z określonych przyczyn, prezes sądu lub upoważniony sędzia może polecić doprowadzenie Cię do aresztu śledczego bez wezwania pisemnego.Dalsze możliwości, jakimi dysponujesz, zależą od wielu czynników, a przede wszystkim – od wymiaru kary, czyli: na jak długi pobyt w zakładzie karnym zostałeś skazany.
Jeśli kara pozbawienia wolności orzeczona w wyroku nie jest wyższa, niż jeden rok, możesz ubiegać się o pozwolenie na jej odbywanie w systemie dozoru elektronicznego.
Polega to na tym, że w wyznaczonych przez Sąd godzinach (które, oczywiście, możesz Sądowi sugerować), musisz przebywać w miejscu swojego pobytu – czyli zajmowanym przez Ciebie lokalu mieszkalnym, gdzie montowane jest specjalne urządzenie, mające na celu monitorowanie Twojej aktywności. Urządzenie monitorujące (przypominające zegarek elektroniczny) będzie też zainstalowane na Twojej ręce albo nodze.
Karę będziesz zatem odbywał w warunkach quasi-wolnościowych, co pozwoli np. na utrzymywanie aktywności zawodowej, co niejednokrotnie jest bardzo istotne.
Pamiętać należy, że sam fakt, iż kara „mieści się” w granicach jednego roku, jeszcze nie determinuje tego, że wniosek będzie z pewnością uwzględniony. Wiele zależy od Twojej uprzedniej karalności, która jest składową prognozy kryminologicznej, typu popełnionego przez Ciebie czynu zabronionego, za który Cię skazano, oraz wielu innych okoliczności.
Jeśli z jakichś przyczyn nie chcesz, albo nie możesz ubiegać się o odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, a mimo wszystko potrzebujesz czasu na zabezpieczenie sytuacji swoich bliskich na czas Twojej nieobecności, możesz złożyć wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności na okres do jednego roku, uzasadniając odpowiednio swoje stanowisko.
Co istotne, jeżeli odroczenie wykonania kary nieprzekraczającej roku pozbawienia wolności trwało przez okres co najmniej jednego roku – sąd może warunkowo zawiesić wykonanie tej kary na zasadach ogólnych, określonych w Kodeksie karnym.
Odroczenie wykonania kary jest fakultatywne – sąd może, ale nie musi Ci go udzelić. Niemniej jednak, wdrożenie tej instytucji staje się obligatoryjne w przypadku występowania u skazanego choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie tej kary.
Pamiętać należy, iż Sąd, procedując, każdorazowo bada sytuację skazanego, co do których wiadomo, iż są one bardzo różne. Warto zatem udać się po profesjonalną poradę w celu powzięcia wiedzy na temat tego, czy w okolicznościach związanych z Twoją sprawą, są przesłanki do starania się o wdrożenie którejś z w/w możliwości prawnych.