Kamery a naruszenie dóbr osobistych sąsiada
Ostatnio w mojej kancelarii adwokackiej w Gorzowie Wielkopolskim mierzyłam się z bardzo interesującym zagadnieniem dotyczącym dóbr osobistych, a ściślej rzecz mówiąc – naruszaniem tych dóbr.
Problem dotyczył tego, że właściciel posesji, na której posadowiony jest budynek mieszkalny, dokonał montażu kamery, rejestrującej obraz tego, co dzieje się na drodze wjazdowej do jego działki i w ogrodzie. Pech chciał, że obraz rejestrowany przez kamerę obejmował również kawałek działki sąsiada – ogródek i okna sypialni. Sąsiad zaczął skarżyć się na poczucie inwigilacji i brak swobody, wieczne uczucie bycia obserwowanym.
Czy działanie osoby, która zamontowała kamerę, było zgodne z porządkiem prawnym? Czy sąsiad, powołujący się na brak swobodnego korzystania ze swojej działki i domu, ma rację?
O ile właściciel kamery nie jest w stanie wykazać, iż montaż kamery i rejestracja wizerunku sąsiada oraz jego domowników nie był pozbawiony bezprawności, co jest z reguły dość trudne, dopuszcza się on naruszenia dóbr osobistych sąsiada, w tym prawa do życia prywatnego, prawa do ochrony wizerunku i miru domowego. Pokrzywdzony sąsiad może zatem na drodze sądowej domagać się ochrony tych praw, w tym podjęcia określonych działań przez sąsiada.
Oczywiście, montaż na swojej własnej działce kamery rejestrującej obraz, nie jest zabroniony czy niezgodny z prawem – jednakże tylko dopóki nie utrwala wizerunku osób trzecich bez ich wyraźnej zgody.
W przypadku wątpliwości dotyczących tego, na co „pozwolić sobie może” właściciel działki, jeśli sąsiaduje z innymi nieruchomościami zamieszkałymi przez osoby trzecie, warto zasięgnąć porady prawnej, w tym również w mojej kancelarii adwokackiej w Gorzowie Wielkopolskim, aby uniknąć negatywnych konsekwencji prawnych.