Umowę o ustanowieniu rozdzielności majątkowej można w każdym czasie rozwiązać, co determinować będzie powrót do funkcjonowania wspólności majątkowej małżeńskiej – o ile oczywiście małżonkowie nie wybiorą innej formy ustroju majątkowego.
Należy mięc na względzie istotną okoliczność dotyczącą skuteczności funkcjonowania rozdzielności majątkowej wobec osób trzecich, w tym np. wierzycieli jednego z małżenków. Małżonkowie mogą bowiem powoływać się wobec osób trzecich na fakt panowania między nimi tego ustroju tylko wtedy, gdy zawarcie ich umowy majątkowej oraz jej rodzaj był tym osobom wiadomy – o czym stanowi art. 47 ze zn. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
W przypadku natomiast, gdy jeden z małżonków nie chce wyrazić zgody na umowne zniesienie wspólności majątkowej, nie jest możliwe zawiązanie umowy majątkowej w obecności notariusza w kancelarii notarialnej w drodze złożenia oświadczenia przez jednego z małżonków. W takiej sytuacji niezbędne będzie żądanie zniesienia wspólności przed sądem.
Zniesienie wspólności w drodze powództwa przed Sądem może nastąpić z ważnych powodów i może go żądać zarówno każdy z małżonków, bądź też wierzyciel jednego z małżonków, o ile uprawdopodobni, że zaspokojenie wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym wymaga dokonania podziału majątku wspólnego małżonków.
Co również ważne, tylko sąd ma możliwość orzeczenia o ustaleniu rozdzielności majątkowej z datą wsteczną – nie można zrobić tego w drodze umowy zawartej przed notariuszem.